Neden Malatya
2015-09-29 17:05:32

800 bini aşkın nüfusuyla Büyükşehir olan Malatya; tarihi, sanayisi, şehirciliği, ekonomik canlılığı ile Doğu Anadolu’nun en gelişmiş illerinden biri olmakla birlikte sahip olduğu; tarihi ve turistik varlıklar, 5 yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, kongre ve kültür merkezleri, festival- fuarları ve tiyatroları ile sosyal ve huzurlu yaşamı vadeden illerden biridir.

Malatya, 2. Ordu Komutanlığı, İnönü Üniversitesi, Organize Sanayi Bölgeleri,  sanayisi ve nüfusu ile bölgesinin en gelişmiş ekonomik ve ticari hayatına sahip illerindendir. Doğu Anadolu’daki sanayi işletmelerinin yaklaşık %30’u Malatya’da faaliyet göstermekte ve başta gıda ve tekstil olmak üzere inşaat, plastik sanayi ve makine-ekipman imalatı gibi birçok alanda üretim çeşitliğine sahip işletmelere sahiptir.

İlin ekonomisine can veren kayısı ile Malatya, dünya kuru kayısının üretiminin %75’ini tek başına karşılamaktadır. Kayısının domine ettiği tarım sektöründe, büyük tarım arazisi varlığı ve sayısız su kaynaklarıyla turunçgiller dışında diğer meyvelerin hemen hepsi üretilmekte ve Malatya’yı meyve cennetine dönüştürmektedir.

Ülkenin önemli demir, bakır, profilit, mermer gibi maden yataklarına ve yüksek güneş enerji potansiyeline sahip Malatya,  bu yönüyle cari açığının azalmasına katkı sunmaktadır. Diğer taraftan alanında Avrupa ve Dünya’da öncü olan Karaciğer nakli başta olmak üzere birçok nakil operasyonunu yerli ve yabancı hastalarda gerçekleştirerek, sağlık sektöründe ülkemizin imajına önemli katkılar sunmaktadır.

            Bereketli ve Tarihi Topraklara Yatırım için 12 Neden

 1. 6. Bölge Teşvik Avantajları
 2. Yetişmiş İnsan Gücü
 3. Kayısı Kaynaklı Ekonomik Canlılık
 4. Tarım, Hayvancılık ve Su Ürünleri Potansiyeli
 5. Güçlü Kurumsal Yapılar
 6. Coğrafi Konum ve Ulaşım Avantajı
 7. Köklü Üniversite
 8. Gelişmiş İş Yapma Kültürü
 9. Yatırım ve Sanayi Altyapısı
 10. Zengin Kültürel ve Tarihi Değerler
 11. Zengin Sosyal Olanaklar
 12. Huzur Kenti

            Değerli yatırımcılarımızın, yatırım süreçlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için tüm kurum ve kuruluşlarımızla hizmetindeyiz.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci