SEKTÖRLER
2015-11-18 16:14:37

 

Malatya girişimci ruhu, gelişmiş sanayi ve ulaşım altyapısı, dinamik iç pazarı, Ortadoğu, Afrika ve sınır ülkeler pazarına yakınlığı, sanayi kültürü, birçok sektörde yetişmiş ve nitelikli insan kaynağı ve hammaddeye erişimde sahip olduğu avantajlar ile birçok sektörde yatırım fırsatları sunmaktadır.

Aşağıda çeşitli sektörlerde yatırım fırsatları özet olarak verilmekte olup, ayrıca Sektörler ve Dokümanlar başlığımızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Meyve ve Sebze Tesisleri

Malatya’nın büyük bölümü sulanabilen Akçadağ, Arguvan ve Yazıhan ovalarında bulunan geniş ve verimli araziler tarla bitkileri üretimi için oldukça uygundur. Arazi fiyatlarının da civar illere kıyasla düşük olması, bu alanlarda yatırım yapılmasını cazip kılmaktadır. Yem, un, bulgur fabrikaları, baklagiller üretiminin yaygınlaştırılması ve paketleme tesisi kurulması konulu yatırımlar ilk etapta akla gelen yatırım konularıdır. Arazi verimi oldukça yüksek olduğundan, uygun arazileri kiralama yöntemiyle ya da sözleşmeli üretimle yöntemi kullanılabilir.

İlimizin birçok bölgesi sebze üretimi için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Özellikle kurutulmaya uygun sebzelerin yetiştirilmesinin yanı sıra baraja yakın bölgelerde kurulacak yenilenebilir enerji destekli sera yatırımları yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Kurutulmuş sebze üretim ve paketleme tesisleri kurulumu, arazi kiralama ya da sözleşmeli üretim yöntemleriyle yaş ve kuru sebze üretimi yatırımları cazip fırsatlar olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra soğuk hava deposu yatırımları da yine cazip yatırım konuları arasında değerlendirilebilir.

Malatya’da narenciye hariç her türlü meyve yetişmekte ve üretilmektedir. Yurt içi piyasada yaygınlaşan ve yurt dışı piyasada sadece birkaç ülkede pazar bulan sofralık kayısı üretiminin yanında kiraz, elma, üzüm, çilek, vişne hurma ve böğürtlen gibi ekonomik değeri yüksek olan birçok meyvenin üretilebildiği ilimizde soğuk hava deposu, kapama meyve bahçesi, meyve kurutma-paketleme tesisi, meyve suyu üretim tesisi, reçel ve pekmez üretim tesisi vb. yatırımların yanında meyve sirkesi üretimi tesisi değerlendirilebilir yatırım fırsatlarıdır.

 

Hayvancılık

İlimiz geniş mera alanları ve yem bitkisi üretimine uygunluğu nedeniyle hayvancılık yatırımları, et ve süt ürünleri işleme tesisleri, yem üretim tesisleri, arıcılık, bal paketleme tesisleri gibi konularda potansiyel sahibidir. Bölgede kurulumu tamamlanmak üzere olan Tarıma Dayalı İhtisas (besi) hayvancılık organize sanayi bölgesi de önemli bir yatırım fırsatıdır.

Ayrıca Etrafı barajlarla çevrilmiş olan ilimizin iç bölgelerinde de baraj sayısı artmakta olduğundan alabalık üretim tesisi, kuluçkahane, yem fabrikası, balık yağı üretim tesisi, balık işleme tesisi ve paketleme tesisi gibi yatırımlar için oldukça uygun bir ortam bulunmaktadır.

 

Makine ve Teçhizat İmalat Sanayi

Malatya’da gelişmekte olan bir sektördür. Türkiye’nin Güney ve Doğu sınırı olduğu ülkeler önemli ihraç potansiyelini barındırmaktadır. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve Türkiye ‘de öncü firmalara sahip sektör, her geçen yıl artan teknolojik ve kurumsal kapasitesiyle ihracat miktarını artıracak potansiyele sahiptir.

 

Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi

Görece ucuz ve nitelikli işgücü, geçmiş yıllara dayanan sektörel tecrübe ve know-how, iplikten so tekstil ürününe kadar entegre olmuş sektörel yığılma ve sektördeki son dönemde artarak yapılan yatırımlar, Malatya ve civar illeri olan Gaziantep, Adıyaman, Kayseri ve Kahramanmaraş’ı dünya ölçeğinde rekabet edebilir konuma getirmektedir.

 

Yapı/İnşaat Malzemeleri

İnşaat sektörü hızla büyüyen Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesine ve Orta Doğu ülkelerine ürünlerin pazarlanabileceği yatırım yapılabilecek önemli bir sektördür.

 

Maden ve Döküm

Türkiye’nin yeraltı kaynakları yönünden en zengin olduğu Yukarı Fırat Bölgesinde bulunan Malatya, özellikle zengin demir, bakır ve mermer rezervleri, Pütürge ilçesindeki dünyanın sayalı profillit yataklarıyla, maden istihraç, zenginleştirilmesi ve işlenmesine yönelik sektörlerde yatırımcılara ekonomik açıdan önemli fırsatlar sunmaktadır.

 

Enerji Sektörü

Malatya yenilenebilir enerji kaynaklarına, özellikle güneş enerjisi yatırım potansiyeline sahiptir. Bu anlamda 5 MW Kurulu güce sahip İnönü Üniversite Güneş Enerjisi Santrali Türkiye’de öncü nitelikteki güneş enerji santrali olmuştur. Yine Arapkir ilçesinde yapılması planlanan 10 MW Kurulu güce sahip Rüzgar Santrali de Malatya’nın yenilenebilir enerjideki potansiyelini gözler önüne sermektedir.

 

Sağlık

Yurtdışından çeşitli operasyonlar için gelen hasta sayısı her geçen sene artmaktadır. Sağlık kenti olma yolunda artan yatırımlarla her geçen gün bilinirliğini artıran Malatya’da;

  • Diş Tedavi Merkezi
  • Göz Tedavi Merkezi
  • Estetik Cerrahi Merkezi
  • Laboratuvar Merkezi
  • Diyabet Kamp Merkezi

gibi uzmanlık dallarında yatırımlar düşünülebilir.

Bunların yanında Tıbbi ve Medikal cihaz, alet ve sarf malzemelerin üretimi noktasında da Malatya’da çeşitli firmalar bulunmakta, bu alanda da girişimciler için fırsatlar barındırmaktadır.

 

Turizm

İnanç turizmi ile belirli bir potansiyeli yakalamış olan ilimizin henüz hakettiği seviyeye ulaşamamış birçok turizm değeri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Nemrut'u kapsayan tur/gezi organizasyonları, Levent Vadisinde yapılabilecek adrenalin sporları merkezi, 4 ve 5 yıldızlı oteller ile üniversite ve şehrin bir çok yerinde bulunan yüksek kapasiteli toplantı salonlarında düzenlenecek toplantı, fuar ve kongre organizasyonları, rafting ve doğa yürüyüşü gibi spor organizasyonları. Bunlara ilaveten ilin sağlık sektöründeki gelişimine paralel sağlık turizmi de eklenebilir.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci