Malatya Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında 6. Bölge Sayılacak
2017-02-13 11:41:20

Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvanın katılımıyla düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı Bilgilendirme Toplantısı, 11 Şubat Cumartesi Günü saat 10:00'da Malatya Hilton Otelinde gerçekleştirildi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ‘Cazibe Merkezleri Programı’nın tanıtım ve başvuru süreçleri ile ilgili konularının sanayicilere, yatırımcılara, iş dünyasına daha iyi aktarılabilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya katılarak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Malatya'nın bölgenin en fazla ihracat yapan ili olduğunu ve bunun yanı sıra yeni hedeflerinin de bulunduğunu belirten Bakan Elvan, "Malatya doğu ile batının kavşak noktasında olan bir ilimiz. Malatya yine bölgenin doğal cazibe merkezi biz suni bir cazibe merkezi oluşturmak istemiyoruz. Doğal cazibe merkezini daha da güçlü hale getirip daha güçlü bir cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz. Bu cazibe merkezi programı ile bunu hedefliyoruz. Bugüne kadar önemli yatırımlar yapıldı. Birçok alanda imalat sanayinde alt sektörlerde yapılan yatırımlar sayesinde ihracatlar gerçekleşiyor. Yaklaşık 500 milyon dolara yakın ihracatı olan bir ilimiz Malatya aynı zamanda bölgede en fazla ihracat yapan ilimiz. Sanayi alt yapısı itibari ile Doğu Anadolu bölge sanayisinin yüzde 30'nun bulunduğu bir şehrimiz. Dolayısıyla sanayiyi burada şahlandırma dönemi geldi diye düşünüyoruz. Bu çerçeve de bugün buradayım. Bu programın belki bugüne kadar uygulanan teşvik sistemlerinden farklı bir yapısı var" diye konuştu.
 
2017 yılının yatırım yılı olacağını belirten Bakan Elvan, " Bu yılı yatırım anlamında çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Cazibe merkezi programı desteklerinden yararlanmanız mevcut teşvik sisteminden yararlanmamanız anlamına gelmiyor. Mevcut Teşvik sisteminden de yararlanacaksınız. Cazibe merkezleri programından da yararlanacaksınız ve OSB'de yapılacak yatırımlarınız yatırım teşvik sisteminde 6. Bölge yatırımları olarak sayılacak" dedi.
 
Bakan Elvan’ın konuşmasının ardından Malatya Valisi Sayın Mustafa Toprak ve Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Satı Balcı ile birlikte katılımcıların ‘Cazibe Merkezleri Programı’ hakkındaki sorularını cevapladılar. 
 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci