Malatya’ya ‘Orta Ölçekli’ Sanayi Sitesi Geliyor
2017-07-18 08:14:14

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; küçük atölyelerde imalat yapan firmalar ve girişimciler için müjdeyi verdi.  Proje 52 milyon TL’lik maliyetle, 36 ayda tamamlanacak.

Mevcut sanayi siteleri, Teknokent ve İŞGEM’lerde faaliyet gösteren ve büyümek isteyen imalatçılar yeni yatırımlarla ölçek kazanarak atölyeden fabrikaya dönüşecek,  kuluçkahane mantığıyla; sektörlerine göre ihtisas gruplarında bir araya getirilerek, üretim yerleri daha organize ve kurumsal bir çatı altında toplanacak.

Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi’nin ayrıntılarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci  anlattı.

Bakan Tüfenkci, “23 cazibe merkezi il arasına giren Malatya’mız şimdi de bu proje ile pilot il konumunda olacak ve alacağımız başarı ile diğer illerdeki organize sanayi bölgeleri için örnek olacak. Aynı zamanda Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Malatya’ya yapılacak yatırımlar için de örnek olacak. Cazibe merkezlerine altyapı oluşturacak.” dedi.

PROJE 3 ETAPTAN OLUŞACAK

Bakan Tüfenkci, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan projenin 3 etaptan oluşacağını, yaklaşık 52 milyon TL’lik maliyetle, 36 ayda tamamlanacağını söyledi.

Tüfenkci; proje alanı olarak 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin düşünüldüğünü belirtti ve şöyle konuştu:

108 İŞYERİ OLACAK…

“Alan konusunda sıkıntımız yok, 180 dönümlük araziye 3 etap şeklinde orta ölçekli sanayi sitesi inşa edeceğiz. 3 etap için 108 işyeri öngörüyoruz.  Firmalara belirli süreli kira yoluyla tahsisler yapılacak. Sonrasında fabrika ölçeğine geçmek isteyen firmalara, OSB’de parsel tahsisinde öncelik tanınacak.”

SEKTÖRLER GRUPLARA AYRILACAK…

“500, 750 ve 1.000 metrekarelik yapılacak olan işyerleri, atölyeden fabrikaya geçiş şeklinde olacak. Örneğin Akpınar’daki apartman altındaki tekstilcilerimizin gelecek problemini biliyoruz. Biz bunun için sektörlerine göre gruplar oluşturacağız.”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci