Ekonomi

İlin ekonomisinin can damarı hiç şüphesiz kayısıdır. Geçmiş yıllarda sadece kükürtlenip kurutularak ihraç edilen kayısı, günümüzde bir yandan Türkiye’nin dört bir yanına sofralık olarak pazarlanırken, diğer yandan iç piyasa ağırlıklı olmak üzere kükürtsüz kurutulmuş (gün kurusu) şekilde ve ABD, Almanya, Rusya, Fransa ve Birleşik Krallık başta olmak üzere 100 civarında ülkeye kükürtlü (sarı) şekilde ihraç edilmektedir.

Kayısının kurutulmadan önce ekonomik değer kazandığı diğer bir alan ise meyve suyu sektörüdür. Yerli meyve suyu üreticilerinin yanı sıra yabancı üreticilerin de ürün tedariği yapmaya başladığı ilimizde kayısı üretimi her geçen yıl daha da artmaktadır.

Tarımsal üretimi ve tarıma dayalı sanayisi gelişen Malatya’nın sanayi alanında bir diğer önemli değeri de tekstil sektörüdür. İstihdamda en büyük payı göğüsleyen tekstil sektörü hem yetişmiş eleman sayısının yeterli olması hem de bu alandaki bilgi birikimi nedeniyle ilimizde cazip yatırım alanı olma özelliğini sürdürmektedir. 7 adet entegre kumaş ve denim üretim tesisi, 4 adet iplik üretim tesisi ve 6'sı büyük çapta olmak üzere çok sayıda konfeksiyon tesisinin olduğu Malatya’da, firmaların üretiminin yaklaşık %50’si ihraç edilmektedir. İplik ve kumaş üretiminin yanı sıra ilimizde hazır giyim sektöründeki firma sayısı oldukça fazladır. Çoğu ulusal ve uluslararası firmalara fason üretim yapan firmalar dışında kendi markaları ile üretim yapan ve markalaşma yolunda ilerleyen firma sayısı da yadsınamayacak düzeydedir.

Gelişen sanayisi yanında Malatya yer altı zenginlikleri ve turizm değerleri bakımından da cazip bir yatırım merkezidir. Zengin demir, profilit ve mermer yataklarına sahip ilimizde şu anda 21 olan maden ve metal sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı artmaya devam etmektedir.

Yer altı kaynaklarının yanı sıra bir başka önemli yatırım konusu ise yenilenebilir enerji alanıdır. Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi santralleri kurulumuna uygun bölgelerde yatırım araştırmaları yürüten çeşitli firmalar bölgemizde de çalışmalar yapmaktadır. Birçok kültürel mirasın yanı sıra görülmeye değer turistik bölgeleriyle Malatya, turizm yatırımları için alt yapısını tamamlamış bir merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci