Eğitim

           Tarımı, sanayisi ve turizmiyle her geçen gün daha da gelişen ve güzelleşen Malatya, hem eğitim kurumları hem de öğrenci başına düşen derslik ve öğretmen ihtiyacı bakımından kendine yeten bir ildir. İlde aralarında Fen Lisesi, Anadolu liseleri, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Meslek Liselerinin bulunduğu;

  • 800 adet devlet okulu,
  • 13 adet özel anaokulu,
  • 9 adet özel ilkokul,
  • 10 adet özel ortaokul,
  • 6 adet özel meslek lisesi
  • 10 adet özel anadolu lisesi olmak üzere

 toplam 848 özel ve devlet okulu bulunmaktadır. İlimizde ayrıca üstün yetenekli çocukların eğitim aldığı bir Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır.

            İlk, orta ve lise düzeyinde eğitim veren okulların dışında, 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi hem Malatya'dan hem de Türkiye’nin dört bir yanından ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

             Malatya-Elazığ karayolunun 10. kilometresinde kurulan, güçlü eğitimci kadrosuna ve 7.000 dekarlık bir kampüse sahip İnönü Üniversitesi hem deneyimli eğitim kadrosuyla, hem de öğrencilerine sağlamış olduğu modern sosyal tesis, barınma ve spor imkânlarıyla Türkiye’nin gözde üniversiteleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. İl merkezinde çeşitli bölgelerde ve üniversite kampüsünde yer alan kız ve erkek öğrenci yurtları ihtiyaca cevap verebilecek sayıdadır.

             5 Enstitüsü, 13 Fakültesi, 5 Yüksekokulu, 12 Meslek Yüksekokulu ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezine sahip olan İnönü Üniversitesi 30’u yabancı uyruklu olmak üzere 1.700 öğretim elemanıyla, 3.000’ini yüksek lisans ve doktora öğrencisi, 800’ü yabancı uyruklu olmak üzere toplam 39.000 öğrenciye eğitim hizmeti sunmaktadır.

             Öğrencilere barınma imkanı sunulmasına yönelik olarak şehirde devlet ve özel sektöre ait yurt yatırımları ihtiyacı karşılamaktadır.

             2010 yılında İnönü Üniversitesinin kampüs alanı karşısında kurulan Malatya Teknopark’ta, üniversite, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşları aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürebilmekte; birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirmekte; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleşebildiği bir çevrede sistematik araştırma ve yapabilmektedir

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci