Eğitim

           Tarımı, sanayisi ve turizmiyle her geçen gün daha da gelişen ve güzelleşen Malatya, hem eğitim kurumları hem de öğrenci başına düşen derslik ve öğretmen ihtiyacı bakımından kendine yeten bir ildir. İlde aralarında Fen Lisesi, Anadolu liseleri, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Meslek Liselerinin bulunduğu;

  • 800 adet devlet okulu,
  • 13 adet özel anaokulu,
  • 9 adet özel ilkokul,
  • 10 adet özel ortaokul,
  • 6 adet özel meslek lisesi
  • 10 adet özel anadolu lisesi olmak üzere

 toplam 848 özel ve devlet okulu bulunmaktadır. İlimizde ayrıca üstün yetenekli çocukların eğitim aldığı bir Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır.

            İlk, orta ve lise düzeyinde eğitim veren okulların dışında, 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi hem Malatya'dan hem de Türkiye’nin dört bir yanından ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

           

İnönü Üniversitesi, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 25 Mart 1975 tarihinde ise Cumhuriyet Senatosunda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 1872 sayılı ‘İnönü Üniversitesi Kanunu’ ile kurulmuş olup, 1976-1977 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim hizmeti vermeye başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Sadreddin Konevi Anadolu İmam hatip lisesi binasında faaliyetlerini sürdüren Üniversitemiz, 1984-1985 Akademik Yılında, şu anki kampüs alanına geçmiş ve hızla gelişmeye başlamıştır.

Ülkemizin saygın ve köklü üniversiteleri arasında yer alan İnönü Üniversitesi, 16 Fakültesi, 1’i Devlet Konservatuvarı olmak üzere 3 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu, 5 enstitüsü, 1 teknokent, Turgut Özal Tıp Merkezinin de aralarında bulunduğu 24 araştırma ve uygulama merkeziyle yaklaşık 46000 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti veren bir üniversitedir. Şehir merkezine 10 km. mesafede bulunan üniversitemiz, 7000 dekarlık merkez kampüsünün yanında, 620 dönümlük Battalgazi Kampüsünde ve 2’si şehir merkezinde 7’si ilçelerde olmak üzere toplam 11 yerleşkede eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerini sürdürmektedir.

1975 yılından bugüne hızla gelişen ve büyüyen üniversitemiz, bugüne kadar 90.000’in üzerinde mezun vererek ülkemizin bilim, düşünce, sanat, ekonomi ve sosyal alanlarında kendini ispat eden on binlerce nitelikli insan yetiştirmiştir. İnönü Üniversitesi, bugün de yüksek eğitim olanakları ve giderek artan başarı ivmesiyle Doğu’dan Batı’ya ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Kampüs alanı; nitelikli eğitim tesisleriyle olduğu kadar, çok amaçlı kültür salonları, sosyal tesisleri, spor ve rekreasyon alanları ile öğrencilerin ders dışı zamanlarını en verimli biçimde değerlendirmelerine olanak sunmaktadır. Engellilere yönelik eğitim ve uygulama merkezlerinin yanında ‘Engelsiz Kampüs’ çalışmasıyla da Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biridir.

Toplam 3.300 öğrencinin barınma ihtiyacının karşılandığı İnönü Üniversitesi Kampüsünde, 2500 kişilik bir devlet kız yurdu ve 805 kişilik özel kız ve erkek öğrenci yurtları mevcuttur.

Ayrıca Merkez Kampüsümüzde, Üniversitemize adını veren büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün anısına açılmış olan İnönü Müzesi ile Turgut Özal Tıp Merkezimize adını veren 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın özel eşyalarının sergilendiği Turgut Özal Müzesi ve Fen Edebiyat Fakültesi binasında İnönü Üniversitesi Kurumsal Müzesi bulunmaktadır.

 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci