Hakkımızda

 

Fırat Kalkınma Ajansı bünyesinde kurulan Malatya Yatırım Destek Ofisi (MYDO) vasıtasıyla Malatya’nın potansiyelini tespit etmek, değerlendirilmesi için araştırmalar yapmak, fizibilite hazırlamak/hazırlatmak, yerli ve yabancı yatırımcılara yatırım ortamı, imkanı ve potansiyeli tanıtmak ve yatırımlarında yol göstermek gibi görevleri de üstlenmektedir.

MYDO, kurulduğu 2010 yılından bu yana 2500’ün üzerinde potansiyel yatırımcıya bilgilendirme hizmeti sunmuş, çeşitli alanlarda 90’a yakın bilgi notu, fizibilite, ülke raporu, sektör analizi vb. hazırlayarak kamu ve özel sektörün bilgisine sunmuştur. Yatırımcıların ve ilgili kurumlarımızın, bu çalışmalar gibi birçok dokümana Ajansımızın ve Ofisimizin web sitesinden indirebilmeleri mümkündür.

Bununla beraber Malatya’mızın gündeminde olan Kayısı Lisanslı Depoculuğu, Organize Hayvancılık Bölgesi, Yöresel değerlerimizin coğrafi işaret tesciline kavuşması gibi pek çok proje bazlı çalışmada da ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon halinde çalışmalar sürdürülmekte, ayrıca ihracatın gelişimine yönelik Dış Ticaret Eğitimleri ve KOSGEB İşbirliği ile Girişimcilik gibi eğitimleri verdirmektedir.

MYDO, bilgi üretmenin yanı sıra Malatya’nın tanıtımına da büyük katkılar sunmaktadır. Yerli ve yabancı birçok kurumla işbirliği halinde Malatya’nın tanıtımı için faaliyet ve etkinlikler yürütmekte, aynı zamanda bu etkinlikler için çeşitli dillerde Gezi Rehberi, Kent Rehberi ve Turizm Rotası haritası oluşturmuştur.  Ayrıca yerel, ulusal ve uluslararası birçok fuara katılarak Malatya’nın yatırım ortamını tanıtmaya çalışmıştır.

Bunun yanında, MYDO, Yeni Teşvik Yasası’nda Ajanslara genel teşvik belgesi düzenleme ve diğer belgeli yatırımları izleme ve ekspertiz görevleri verilmesiyle birlikte teşvik sisteminde de önemli bir aktör haline gelmiştir.

Yatırımcılarımız kendilerine KDV ve gümrük vergisi istisnası, gelir/kurumlar vergisi indirimi, sigorta primi indirimi, faiz desteği gibi birçok avantaj sağlayan teşvik sisteminden en etkin biçimde faydalanabilmek için MYDO’nun danışmanlığından ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ajans desteklerinin yanı sıra diğer devlet destekleri ile ilgili bilgi alabilirler. Sektörleriyle ilgili araştırma ve analiz talebinde bulunabilirler. Özetle kurum ve kuruluşlarımız MYDO’dan güvenilir bir bilgi kaynağı, kolaylaştırıcı ve yatırım danışmanı olarak istifade edebilirler.

Malatya Yatırım Destek Ofisi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 2. Katta faaliyetlerine devam etmektedir.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kat:2
Battalgazi/ MALATYA

+90 422 322 1555

malatyaydo@fka.gov.tr

Fotoğraflar; İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Kelleci